HAKKIMIZDA

Eczacıbaşı Esan
Eczacıbaşı Topluluğu'nun seramik fabrikalarının hammadde ihtiyacını karşılamak amacı ile 1979 yılında kurulan Eczacıbaşı Esan, 2004 yılı başında Yapı Ürünleri Grubu kuruluşlarından EDM Eczacıbaşı Doğa Madencilik San. ve Tic A.Ş. ile birleşmiştir. Bu birleşme ile birlikte, feldspat, kil, kaolin ve kuvars hammaddelerinin üretim ve satış faaliyetine ek olarak, çeşitli sektörlere kimyasallar, mineraller, ısı izolasyon malzemeleri, seramik fırın ve fırın ekipmanlarının pazarlama ve satışını da gerçekleştirmeye başlamıştır.
 
Eczacıbaşı Esan, başta seramik sanayi olmak üzere, kaynak elektrod, cam, refrakter, emaye, aşındırıcı, izolasyon, boya, plastik, inşaat, çimento, kompoze taş, demir-çelik, döküm, rutil, zirkonyum silikat, titanyum oksit, silikon karbit ve kalsine alumina öncelikli olmak üzere 150’den fazla ürün grubu ile hizmet sunmaktadır.
 
2013 sonu itibariyle Eczacıbaşı Esan’a ait ocaklardan 24 tanesi faaliyette olup, bu ocaklardan çıkarılan madenler Bozüyük, Bandırma, Çine ve Milas’ta bulunan 6 tesiste işlenmektedir. Esan’ın yıllık 600.000 ton flote feldspat, 70.000 ton öğütülmüş feldspat, 100.000 süzülmüş kil, 110.000 ton kuvars üretim kapasitesi vardır.

Eczacıbaşı Esan, endüstriyel hammaddelerin yanı sıra, Balya–Balıkesir bölgesinde 2009 yılında üretime geçen kurşun-çinko işletmesiyle metalik maden sektöründe de faaliyet göstermeye başlamıştır. 2013 yılında Balya flotasyon tesisinde 120.000 ton kurşun ve çinko konsantresi elde edilmiştir.

Eskişehir-Demirli bölgesinin beyaz bentonit kaynaklarından üretilen ve 2010 yılında kedileri ve sahiplerini sevindiren ‘’PisiPisi’’ kedi kumu, doğal bir hammadde olan bentonitin işlenip  aktive edilmesi ile birlikte nihai tüketiciye ulaşmaktadır.

Eczacıbaşı Esan müşterilerine yerinde hizmet verebilmek amacıyla 2004 yılında İtalya’da Esan Italia Minerals şirketini kurmuş, ardından Ukrayna ve Çin’de temsilcilik ofislerini faaliyete geçirmiştir. 

Eczacıbaşı Esan, ISO 9001 Kalite Yönetimi ve ISO 17025 laboratuvarlar akreditasyonu yönetim sistem belgelerinin ardından, ISO 14001 Çevre ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği yönetim sistemi belgelerini de alarak bütünsel kalite yolculuğuna hızla devam etmektedir.